Këto janë arsyet pse ju dalin puçrra në ballë dhe si mund t’i parandaloni ato

0

Shumë ekspertë të bukurisë kanë hetuar mbi faktin se pse dalin puçrrat në zonën e mjekrës dhe arsyet mund të jenë zhgënjyese, por motivet pse dalin puçrrat në ballë janë histori krejt tjetër.

Në shumicën e rasteve, puçrrat e ballit nuk janë vetëm tregues të një stili jetese jo të shëndetshëm, megjithëse edhe kjo luan një rol të rëndësishëm. Puçrrat e ballit mund të jenë po aq të vështira sa çdo problem tjetër i parandalueshëm i lëkurës, ndaj gjithçka duhet të dini është këtu!

Çfarë i shkakton këto puçrra?

Ekzistojnë mjaft arsye prapa puçrrave të vazhdueshme të ballit, disa prej tyre janë jashtë kontrollit tonë, dhe disa prej tyre janë brenda nesh. Aknet e bardha apo pikat e zeza që pllakosin ballin nganjëherë mund të kenë të bëjnë me ciklin tuaj menstrual, si dhe me hormonet, veçanërisht nëse jeni nën 25 vjeç.

Sidoqoftë, puçrrat tuaja në ballë ka të ngjarë të jenë më pak hormonale sesa puçrrat tuaja të mjekrës, pasi mjekra është sinonim me raste të puçrrave hormonale. Kjo do të thotë se pjesa më e madhe e puçrrave të ballit qëndron në kontrollin tonë, dhe ka gjasa që ju po bëni gjëra të gabuara për të cilat as që jeni në dijeni.

Si mund t’i parandaloni ato?

Për dallim nga puçrrat e mjekrës, puçrrat e ballit mund të zhduken lehtësisht duke bërë ndryshime delikate në stilin e jetës tuaj. Lënia e çdo zgjedhjeje jo të shëndetshme të jetesës do të bëjë padyshim çudira për parandalimin e akneve, duke përfshirë edhe sigurimin e gjumit tetë orë në natë dhe konsumimin e ushqimeve të rënda me zink si peshq dhe arra, si dhe yndyrna të shëndetshme.

Sidoqoftë, nëse keni provuar të gjitha opsionet më sipër dhe nuk keni pasur dobi, Medical News Today thotë se ka mjete të tjera që ju mund t’i keni në shtëpi dhe mund t’i përdorni për të ndihmuar zhdukjen e puçrrave nga balli si edhe inflamacionet.

Peroksidi i benzolit, acidi salicilik dhe retinoli janë disa nga mënyrat më efektive për të shmangur puçrrat e ballit, shumë prej të cilave gjenden në produktet e bukurisë së përditshme.

Si gjithmonë, ilaçet mund të jenë një zgjidhje për acarimin e akneve të ballit, por sigurohuni që të konsultoheni me një profesionist të lëkurës dhe mjekun e përgjithshëm përpara se të angazhoheni në këtë gjë.

 

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu