“Macron më beso, nuk dua luftë me Rusinë, kurrë…”/ Rusia fut në kurth Presidentin polak me një telefonatë

0

Presidenti polak foli me një mashtrues në telefon, që pretendonte të ishte Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, në natën që një raketë goditi një fshat afër kufirit me Ukrainën, tha zyra e tij të martën, një pranim që ka të ngjarë të ngrejë pyetje në lidhje me operacionet e tij.

Në një regjistrim 1 minutësh të thirrjes të postuar në internet nga komedianet rusë Vovan dhe Lexus, presidenti polak Andrzej Duda mund të dëgjohet duke folur në anglisht me telefonuesin, i cili përpiqet të vendosë një theks francez.

Thirrja, hera e dytë në vitet e fundit që shakaxhinjtë nga Rusia ia dolën të arrinin me Dudan, erdhi në një mbrëmje kur bota kishte frikë se konflikti në Ukrainë mund të dilte përtej kufijve të saj.

“Emmanuel, më beso, jam tepër i kujdesshëm”, i thotë Duda telefonuesit. “Nuk dua të kem luftë me Rusinë dhe më besoni, jam tepër i kujdesshëm, tepër i kujdesshëm”.

Zyra e Dudës shkroi në Twitter: “Pas shpërthimit të raketës në Przewodow, gjatë telefonatave të vazhdueshme me krerët e shteteve dhe qeverive, u lidh një person që pretendonte se ishte presidenti francez Emmanuel Macron”.

GSH APP Get it on Google Play
Presidenti polak foli me një mashtrues në telefon, që pretendonte të ishte Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, në natën që një raketë goditi një fshat afër kufirit me Ukrainën, tha zyra e tij të martën, një pranim që ka të ngjarë të ngrejë pyetje në lidhje me operacionet e tij.
Në një regjistrim 1 minutësh të thirrjes të postuar në internet nga komedianet rusë Vovan dhe Lexus, presidenti polak Andrzej Duda mund të dëgjohet duke folur në anglisht me telefonuesin, i cili përpiqet të vendosë një theks francez.
Thirrja, hera e dytë në vitet e fundit që shakaxhinjtë nga Rusia ia dolën të arrinin me Dudan, erdhi në një mbrëmje kur bota kishte frikë se konflikti në Ukrainë mund të dilte përtej kufijve të saj.
“Emmanuel, më beso, jam tepër i kujdesshëm”, i thotë Duda telefonuesit. “Nuk dua të kem luftë me Rusinë dhe më besoni, jam tepër i kujdesshëm, tepër i kujdesshëm”.
Zyra e Dudës shkroi në Twitter: “Pas shpërthimit të raketës në Przewodow, gjatë telefonatave të vazhdueshme me krerët e shteteve dhe qeverive, u lidh një person që pretendonte se ishte presidenti francez Emmanuel Macron”

 

“Gjatë telefonatës, presidenti Andrzej Duda kuptoi nga mënyra e pazakontë që bashkëbiseduesi e zhvilloi bisedën se mund të kishte pasur një tentativë mashtrimi dhe i dha fund bisedës”.

Zyra e Dudës po hetonte sesi telefonuesit arritën të arrinin tek ai së bashku me shërbimet përkatëse, tha ajo.

Në vitin 2020, Vovan dhe Lexus e telefonuan Dudën duke pretenduar se ishte Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, duke ngritur pyetje në lidhje me sigurinë dhe kontrollin e thirrjeve në zyrën e Dudës

Dy këshilltarët e Dudës nuk mund të kontaktoheshin menjëherë për komente të mëtejshme.

Vovan dhe Lexus njihen në Rusi për shënjestrimin e të famshmëve dhe politikanëve me telefonata shakaje dhe në të kaluarën kanë mashtruar Macron, këngëtarin britanik Elton John dhe ish-kryeministrin britanik Boris Johnson, ndër shumë të tjerë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu