Ndahet nga jeta në moshën 104-vjeçare shkrimtarja Beverly Cleary

0

Autorja amerikane e librave për fëmijë Beverly Cleary, i cila u dallua për personazhet realistë duke sjellë depërtim dhe humor të rrallë në jetën e Ramona Quimby, Henry Huggins dhe fëmijëve të tjerë që e atë atë në më shumë se 40 libra, ka vdekur në moshën 104 vjeç.

Cleary vdiq të enjten në shtëpinë e saj në Carmel, California, ku ajo kishte jetuar që nga vitet 1960, tha një deklaratë nga HarperCollins. Ndërsa nuk u dha asnjë shkak i vdekjes.

“Henry Huggins”, libri i saj i vitit 1950 për një djalë që u rrit në rrugën Klickitat në Portland, Oregon, jo shumë larg rrugës ku kishte jetuar vetë Cleary. Do të pasohej nga gjashtë libra për Henry dhe qenin e tij, Ribsy.

Punimet e Cleary nuk ofronin përralla heroike, mësime në jetë apo aventura madhështore. Në vend të kësaj, ata u përqendruan në jetën e përditshme të fëmijëve, duke treguar historinë me humor të mjaftueshëm për t’i mbajtur lexuesit e vegjël të angazhuar dhe për të kuptuar mjaft se si fëmijët e shohin botën. Ajo e dinte se çfarë i bënte lexuesit e saj të lumtur, të frikësuar, të zemëruar dhe të hutuar.

Cleary tha për New York Times se ishte me fat që kishte kujtime të forta nga fëmijëria e saj për të tërhequr dhe se ajo gjithashtu përdori përvojat e binjakëve të saj një djalë dhe një vajzë të lindur në 1955 për frymëzim.

Botimet e tjera të Cleary përfshinin “Ellen Tebbits”, “Otis Spofford”, “Lucky Chuck”, “Miu dhe Motor” dhe dy kujtime “My Own Two Feet” dhe “A Girl From Yamhill”. Librat e saj shitën më shumë se 85 milion kopje në të gjithë botën.

Cleary, e cila shkroi librin e saj të fundit në 1999, u njoh me burrin e saj, Clarence Cleary, kur ajo ishte studente në Universitetin e Kalifornisë. Ai vdiq në 2004.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu