KATEGORIA

KULTURE

Mahniten arkeologët. Gjejnë mumjen 1200 vjeçare në qendër të qytetit!

Një mumje që vlerësohet të jetë midis 800 dhe 1200 vjeçare është zbuluar nga arkeologët në Peru, në një vend pranë kryeqytetit të vendit,...

Kolonja në telajon e fëmijëve

Pas të rriturve, radhën e patën mbi 30 fëmijë nga gjithë qarku i Korçës për të pikturuar vendet më atraktive që ka Kolonja. Rehova,...

SHËN VLADIMIRI I DUKLËS, PRINCI MALAZEZ I SHENJTËRUAR, I ADHURUAR NDËR SHEKUJ NGA POPUJT E BALLKANIT

Përgatiti Marinko ÇULLAFIQ (Kryetari i shoqatës "Komunitetit Malazez në Republikën e Shqipërisë") Në 2011 duke u kthyer nga Tirana për në Elbasan, rrugës së vjetër...

“Hamami i grave”, komedia që nuk duhet humbur në teatrin ‘Skampa’

"Hamami i grave" një komedi e shkëlqyer nga shtatë femra që japin gjithshka në skenë. Kostume të shkëlqyra, skenografi shumë e bukur dhe...

KOMEDIA E JASHTËZAKONSHME “HAMAMI I GRAVE” NË TEATRIN “SKAMPA”

Për katër netë me radhë, komedia brilante ‘Hamami i grave’ vjen në teatrin ‘Skampa”. "Hamami i grave" është një komedi e shkëlqyer nga shtatë...

Tragjedi në xhirimin e një filmi/ Aktori qëllon me armë, 1 i vdekur dhe 1 i plagosur

Provat gjatë xhirimit të një filmi u kthyen në një tragjedi pasi një grua humbi jetën dhe një burrë mbeti i plagosur kur aktori...

Komedia ‘VDIS DUKE QESHUR’ vjen në Teatrin Skampa Elbasan me kastë artistësh të njohur

Artëdashësit elbasanas do të kenë mundësinë të argëtohen këto ditë me një nga veprat brilante të autorit Paul Elliott. Komedia ‘VDIS DUKE QESHUR’ me regji...

Ambasadori turk në Shqipëri merr pjesë në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrove në Elbasan. Murat Ahmet Yörük: Përmes artit forcojmë më shumë marrëdhëniet

Ambasadori i Turqisë në Shqipëri z. Murat Ahmet Yörük ka marrë pjesë në ceremoninë përmbyllëse të Festivalit Ndërkombëtar të teatrove në Elbasan. Turqia e ka...

Eja në teatrin ‘Skampa’! Vjen komedia brilante me regji të Kiço Londos!

Teatri Skampa mirëpret të premten dhe të shtunën komedinë ‘Duke edukuar Ritën’. Komedia Fituese e Çmimit Laurence Olivier, Edukimi i Ritës, merr një vështrim prekës,...

Filmi ku interpreton aktorja shqiptare shpallet fitues i çmimit të madh tek Festivali i Venecias

Është mbyllur Festivali i Venecias. Çmimi i madh, Luani i Artë, është fituar nga filmi francez L’évenement”, i regjisores franko-libaneze Audrey Diwan. Filmi trajton temën...

Lajmet e fundit