Nuk po mund të shpëtoni nga kolla e vazhdueshme? Provoni këto ilaçe natyrale

0

Edhe nëse e merrni vaksinën kundër gripit , flini shtatë deri në tetë orë çdo natë dhe i lani duart rregullisht, ka shumë mundësi që të ftoheni këtë dimër dhe bashkë me të të keni një kollë të bezdisshme.

Ndërsa shumica e mjekëve pajtohen se linja juaj më e mirë e mbrojtjes është një ilaç kundër ftohjes ato rekomandojnë edhe disa metoda natyrale për qetësimin e kollës.

Këtu janë tre metodat natyrale që megjithëse nuk janë aq të hekurta rekomandohen nga mjeku:

Çaj i nxehtë

Hulumtimet sugjerojnë se çaji jeshil mund të ndihmojë në parandalimin e infeksioneve virale dhe bakteriale , si ato që sjellin me vete një kollë të keqe. Plus, ” pirja e çajit të nxehtë është një mënyrë e mirë për të qëndruar të hidratuar kur keni ftohje dhe shtimi i mjaltit gjithashtu mund të zvogëlojë simptomat e kollës.

Supë

Lëngjet e ngrohta si supa ose çaji i nxehtë janë opsione të shkëlqyera për t’u konsumuar kur keni kollë, pasi ato ofrojnë një mjedis të lagësht për të ndihmuar në lehtësimin e kongjestionit të ngjashëm me ndjenjën që mund të keni duke qenë pas një dush të nxehtë.

Provoni një supë klasike pule.

Lëng ananasi

Lëngu i ananasit përmban një enzimë të quajtur bromelain, e cila është treguar se ka veti anti-inflamatore që mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave të ftohjes, siç është kolla, të paktën kur përdoret së bashku me ilaçet e ftohjes. Kjo gjithashtu bie në rekomandimin e përgjithshëm për t’u siguruar që po hani një dietë me cilësi të lartë me një sërë ushqimesh të ndryshme.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu