Pamje fantastike të shpërthimit të vullkanit në Islandë

0

Vullkani Fagradalasjall e cila ndodhet rreth 25 milje larg nga kryeqyteti i Islandës ka filluar të shpërthejë që nga marsi.

Duke u rikthyer sërish aktive që pas 900 viteve që nuk shfaqte asnjë lloj aktiviteti. Por, pamjet e filmuara nga ajri tregojnë një fenomen të jashtëzakonshëm, që nuk na qëllon çdo ditë ta shohim. Në pamjet e publikuara nga mediat, të siguruara nga dronët, shihet teksa shpërthen lumi i llavës, e cila më pas krijon një derdhje të madhe.

Videoja në fjalë është realizuar nga YouTuberi i njohur, Joey Helms.

“Përreth vullkanit ku lirohen shumë gazra që shkaktojnë turbulenca dhe hedhjen e gurëve të nxehtë”, ka thënë autori i videos.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here