Presidenti Ilir Meta flet për përplasjen Basha-Berisha, opozitën, Ramën, SPAK etj

0

Presidenti Ilir Meta nga Pogradeci ku ka marrë pjesë në një mëngjes lutjeje i është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve.

Nuk ezkiston asnjë çështje në Venecia për Presidentin. Ajo është çështje politike. Nuk jam i shqetësuar, jam krenar për gjithë veprimtarinë time në mbrojtjen e Kushtetutës e cila është sulmuar në mënyrën më armiëqësore, për të pasur sot një situatë aspak të dëshirueshme. Negociatat tashmë duhet të ishin hapur, në rast se do dëgjohej Presidenti mbi zgjedhet vendore apo Gjykatën Kushtetuese.

Presim një vendim të Gjykatës Kushtetuse për zgjedhjet vendore, në pikpamjen e time është një çështje e qartë.

Dbati Basha-Berisha

Nuk dua të komentoj zjvillinet e brendshme në asnjë forcë politike, duhet të kenë debatet e tyre në respektim të demokraciës dhe normave Kushtetuese. Siç e keni kuptuar demokracia në kto 3 dekada ka uljet e ngritje e saj edhe brenda grupimeve politike.

Bshkëpunimin Rama-Basha

Nuk dua të bëhem pjesë e këtyre debateve, ato janë çështje të tyre mjaftojnë të respektoojnë Kushtetutën dhe parimet demokratike.

Opozita e dobët?

Jam i bindur se nuk ka prëprjekje në botë që të realizojë skenar të zi për të lënë shqipërinë pa opozitë, skenar që luhet prej vitesh. Shqiptarët nuk do pranojnë kurrë të kthehen në modele të cilat nuk i takojnë kontinetit tonë. Shqiptarët kanë potencial të jashtzakonshëm për të ecur përpara.

Përse lutet sot Meta?

Lutem për burimin e gjithë forcës për të cilën ka nevojë çdo njeri e grupim apo shoqëri për të kaluar me sukses vështirësitë dhe bashkjetesën shoqërore.

Vendimi i SPAK që nuk po heton patronazhistët.

I qëndroj vlerësimeve të transparency international dhe nuk jam i zhgënjyer nga çdo lloj lajmi tjetër.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here