Shihni pamjet e lëkundjeve të tërmetit që shkundi Greqinë, por edhe Shqipërinë (Video)

0

Tërmeti në Greqi mbrëmjen e djeshme shkaktoi frikë edhe në tre shtete të tjera, përfshi Shqipërnsë, Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut. Disa prej pamjeve të kamerave të sigurisë tregojnë momentin e dridhjes së tokës.

Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 5.3 ballë të shkallës Rihter me epiqendër Follorinën ishte me thellësi 14.1 km. Ata e kanë kaluar natën në makinë dhe në ambientet e jashtme, duke braktisur kështu nga frika banesat e tyre.

Shkollat ​​janë të mbyllura këtë të hënë, ndërsa tërmeti ka shkaktuar shumë dëme. Janë thyer xhamat e dyqaneve dhe shtëpive, por nuk raportohet për të lënduar.

Për shkak të lëkundjeve të vazhdueshme, objektet kanë rënë brenda shtëpive, ndërsa disa suva janë shkëputur dhe kanë rënë mbi makina.

“Në vitin 1994 kemi pasur një tërmet me magnitudë 6 ballë në zonë nga një degë e kësaj thyerje dhe po monitorojmë fenomenin. Banorët duhet të mbrojnë brendësinë e shtëpive të tyre. Shmangni muret e rrënuara. Duhet të rregullojmë objektet e rënda nëpër shtëpi”, tha eksperti.

Ai foli për 14 lëkundje që pasuan pas të parës prej 5.3 Rihter, duke vlerësuar se ndoshta është tërmeti kryesor.

“Por nëse nuk e shikojmë mirë sekuencën, nuk do ta dimë”, vuri në dukje ai dhe shpjegoi se “është në një faj të hartë të zonës, që nuk e dinim se kur do të vepronte. Ndërtesat e vjetra janë dëmtuar”, tha ai.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu