- Advertisement -spot_img

TAG

egjipt

“Shkencëtari i çmendur”/ Obsesioni i Nikola Teslës me misterin e piramidave egjiptiane

Misteri i Piramidave të Egjiptit i ka tërhequr të gjithë, veçanërisht i fiksuar për të studiuar fenomenet e tyre ishte shkencëtari Nikola Tesla. Tesla...

Shpërthim i fuqishëm në Egjipt, humbin jetën 8 persona, ISIS merr përsipër sulmin terrorist

Një bombë në rrugë shpërtheu në pjesën veriore të Gadishullit Sinai, duke vrarë tetë anëtarë të forcave të sigurisë të Egjiptit, përfshirë një oficer,...

Prodhimi i papiruseve në Egjipt, mbajtja e traditës në vështirësi

Në fushat e Luginës Delta të Egjiptit, fermerët dhe zejtarët po përpiqen të sigurojnë jetesën ndërsa mbajnë gjallë traditën e epokës Faraonike për të...

Vodhi disa gjëra nga fqinji, babai i të miturit e lyen me mjalt që ta picojnë bletët

Një ngjarje e pazakontë dhe njëkohësisht e rëndë është regjistruar ditën e sotme në Egjipt, ku një 34-vjeçar lidhi fëmijën e tij dhe më...

Pronarët refuzojnë të paguajnë dëmet, konfiskohet zyrtarisht anija që bllokoi Kanalin e Suezit

Autoritetet egjiptiane kanë konfiskuar një anije mallrash masive që bllokoi Kanalin e Suezit muajin e kaluar për shkak të një mosmarrëveshje financiare me pronarin...

11 të vdekur dhe 100 të plagosur,tragjedia e tretë në hekurudhat e Egjiptit

Njëmbëdhjetë njerëz janë konfirmuar të vdekur dhe rreth 100 janë plagosur nga dalja tragjike nga binarët e trenit të pasagjerëve mbrëmë në veri të...

Ngjarje e rëndë! Treni del nga shinat,pesëmbëdhjetë persona të plagosur

Pesëmbëdhjetë persona u plagosën pasi një tren doli nga shinat mbrëmjen e së mërkurës në Egjipt. Ngjarja ka ndodhur në zonën Sarkeia në Delta...

Mbahet ‘peng’ anija që bllokoi kanalin e Suezit, ja çfarë i kërkojnë

Egjipti po kërkon 900 milionë dollarë dëmshpërblim pas bllokimit të Kanalit të Suezit në fund të muajit mars dhe anija kontejner që e shkaktoi...

Mumjet pushtojnë Egjiptin,si në kohët e lashta të faraonëve

Transporti i 22 mumjeve më të famshme u kthye në një paradë spektakolare në Egjipt. Ceremonia u zhvillua në brigjet e Nilit, duke risjellë në...

Egjipti organizon event spektakolar: “Parada e Faraonëve”

Egjipti organizoi të shtunën një paradë spektakolare për transportimin e 22 mumjeve të faraonëve më të famshëm, nga qendra e Kajros në një muze...

Latest news

- Advertisement -spot_img