- Advertisement -spot_img

TAG

Italia

Varianti britanik i Covid-19 më i përhapur në Itali

Në Itali variant anglez është më i përhapur me rreth 91,6 % të rasteve, ndërsa variant brazilian me 4,5% të të infektuarve. Të dhënat janë...

Erdogan reagon ndaj kryeministrit italian : Plotësisht arrogant dhe vulgar

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e ka quajtur “plotësisht arrogant dhe vulgar” kryeministrin italian Mario Draghi, i cili e quajti atë “diktator”. Ai tha se...

E pabesueshme!Gjuha shqipe flitej në Italinë e sotme,sipas dokumentave të shekullit XV

Dokumenti “Salento Albania” në atlasin Pacelli (1803) e zotëruar në atë kohë nga Giuseppe Gigli dhe e verdha e një shënimi postuar më 26/02/2018...

Italia “zonë e kuqe”. Rastet e infektimit në rritje

Qeveria italiane mori vendimin e fundit për bllokim të rreptë tre-ditor, për të parandaluar rritjen e rasteve me Covid-19 gjatë Pashkëve. Mediat italiane shkruajnë...

Dyshohen për spiunim, Roma dëbon dy zyrtarët rusë

Roma urdhëroi dëbimin e dy zyrtarëve rusë, nën dyshimet për spiunim. Policia italiane tha më herët se ka arrestuar një kapiten të Marinës italiane, së...

Italia merr vendimin,kërkohet karantinimi i detyrueshëm për 5 ditë i personave që vijnë nga jashtë

Udhëtareve nga vendet e BE-së që do të hyjnë në Itali do t’u kërkohet karantinimi i detyrueshëm për 5 ditë, në mesin e valës...

COVID-19, Italia siguron vaksinat Johnson & Johnson, ja kur mbërrijnë dozat e para

Duke nisur nga 16 prilli, Italia ka marrë në përdorim edhe vaksinat ndaj COVID-19 edhe dozat e krijuara nga kompania farmaceutike Jonhson & Johnson. Lajmi...

Italia lehtëson masat anticovid, hap muzetë, baret dhe restorantet

Italia ka lehtësuar kufizimet e koronavirusit në shumicën e rajoneve të saj, duke lejuar rihapjen e bareve, restoranteve dhe muzeve gjatë ditës si edhe...

Franca bllokon kufijtë me Britaninë e Madhe. Gati Gjermania, Irlanda, Hollanda, Austria, Italia, Rumania, Belgjika dhe Bullgaria

  Franca, Gjermania, Irlanda, Hollanda, Austria, Italia, Rumania, Belgjika dhe Bullgaria kanë vendosur kufizime në udhëtimet nga Britania e Madhe e Bashkuar, në një përpjekje...

Latest news

- Advertisement -spot_img