Vjosa Osmani përkujton 22 vjetorin nga vrasja e avokatit Bajram Kelmendi dhe dy bijve të tij

0

Kandidatja për presidente, Vjosa Osmani, ka përkujtuar në 22 vjetorin e vrasjes, avokatin Bajram Kelmendi dhe dy bijtë e tij, Kastriotin dhe Kushtrimin.

Osmani pa potencuar që vrasja e tyre shpërfaqë mizorinë e regjimit gjenocidal serb sepse kjo vrasje nuk ishte e rastësishme, por me paramendim.

Tutje Osmani është shprehur se vepra e avokatit, kontributi dhe angazhimi i tij për drejtësi na obligojnë vendosjen e drejtësisë kur kryesit e aktit do të marrin dënimin e merituar.

Ky është postimi i plotë i Osmanit:

Vrasja e avokatit Bajram Kelmendi, si dhe dy bijve të tij, Kastriotit e Kushtrimit, 22 vite më parë shpërfaqë mizorinë e regjimit gjenocidal serb.

Kjo vrasje nuk ishte e rastësishme, por me paramendim, ngase avokati dhe djemtë e tij u rrëmbyen nga forcat serbe.

Ky regjim vrau drejtësinë me një pushkatim pa gjyq, duke marrë jetën e një aktivisti të të drejtave të njeriut, një mbrojtësi të tyre dhe një avokati energjik.

22-vjet më pas, kujtojmë me nder, respekt e krenari avokatin dhe të bijtë, të cilët u privuan nga jeta teksa liria po dukej në horizont!

Vepra e avokatit, kontributi dhe angazhimi i tij për drejtësi na obligojnë vendosjen e drejtësisë kur kryesit e aktit do të marrin dënimin e merituar.

Qoftë i përjetshëm kujtimi për avokatin dhe bijtë e tij!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu