“Vrasës gjakftohtë me 140 mln euro pasuri/ Mediat belge jehonë krimeve të Dritan Rexhepit: 3 herë i arratisur nga burgu

0

Dritan Rexhepi është një nga kriminelët më të rrezikshëm të vendit, por emri i tij është i njohur edhen nga organet ligjore italiane, blege, dhe ekuadoriane.

Ai njihet si një vrasës me pagesë gjakftohtë, teksa kur ishte vetëm 19 vjeç, qëlloi 37 plumba mbi një oficer policie dhe një pronar dyqani në vendin tonë, duke i lënë të dy të vdekur.

Megjithatë, ai do të arratisej drejt Italisë, duke i shpëtuar burgut, dhe në pranga do të binte vetëm në vitin 2007, i akuzuar për vjedhje në dy banesa, akuza për të cilat u dënua me pesë vjet. Ai sërish do të lirohej, për t’u arrestuar më pas në korrik 2011, në atë kohë 31-vjeç, për një sërë grabitjesh në Barcelonë, Spanjë. Në atë kohë spanjollët ia dorëzuan Belgjikës sepse duhej të vuante edhe pesë vite burg.

Fakti që Rexhepi ishte një vrasës me pagesë, i arratisur tashmë nga burgu në Shqipëri dhe gjithashtu në Itali, me sa duket nuk ishte denoncuar në Shërbimin e Burgjeve në Belgjikë, pas së cilës krimineli i rrezikshëm ka përfunduar në burgun e supersigurisë së Merksplas. Një dhuratë që ai e pranoi me krahë hapur. Së bashku me një italian të burgosur, Rexhepi thjesht u ngjit mbi murin e burgut dhe iku.

“Ne nuk e dinim se ai ishte një vrasës”, thanë autoritetet.

Pas kësaj “aventure”, Rexhepi shkoi në Amerikën e Jugut dhe u vendos në Ekuador në një bandë që merrej me kokainë. Ai qëndroi jashtë syve të policisë ndërkombëtare për tre vjet, derisa policia e arrestoi në vitin 2014 gjatë ‘Operativo Balcanes’ në kryeqytetin ekuadorian Quito.

Rexhepi kishte disa pasaporta në xhep dhe pamja e tij kishte ndryshuar, por u identifikua vetëm nga gjurmët e gishtave. Rexhepi përfundimisht u burgos për 13 vjet për kontrabandë droge. Ai është cilësuar si prototipi i kriminelit ballkanik që ngre aktivitetin në Amerikën e Jugut për të marrë në dorë të gjithë zinxhirin e kontrabandës së drogës.

Mediat belge shkruajnë se në burg, Rexhepi arriti deri në majë, ku ai u pa nga Europoli si lideri i grupit “Kompania Bello”, një aleancë e 14 organizatave kriminale shqiptare që kontrabandonin tonelata kokainë në Evropë.

Edhe pse e gjithë bota dukej se e dinte se Dritan Rexhepi nuk do ta linte veten të ndalohej nga hekurat, ai u lirua përkohësisht nga një gjykatës ekuadorian në fund të vitit 2021. Në atë moment ai kishte vuajtur gjysmën e dënimit.

Fakti që Shqipëria dhe Italia kërkuan ekstradimin e tij nuk e ndaloi gjyqtarin. Rexhepi, i cili vuan nga sëmundja autoimune lupus, u lirua me kusht në nëntor 2021 për “sjellje të mirë” dhe për shkak se “nuk do të kishte rrezik arratisje”.

Mediat ekuadoriane njoftuan këtë javë se ai ishte raportuar për herë të fundit në gjykatë dy muaj më vonë, dhe që atëherë Rexhepi është zhdukur. Gazeta lokale Plan V rindërtoi të gjithë trajektoren e atij publikimi, duke arritur në përfundimin se të paktën dy gjyqtarë ndoshta të korruptuar ishin të përfshirë në atë që gazeta e quan një “arratisje ligjore e planifikuar mirë”. Se ku është tani Rexhepi dhe çfarë identiteti përdor ai është ende një mister i madh. Pasuria e tij neto u vlerësua në rreth 140 milionë euro vitin e kaluar.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu