Vret shqiptarin dhe i plagos të vëllain, gjykata shpall të pafajshëm arabin

0

Ahmad El-Chakik, burri arab që qëlloi me armë ndaj dy vëllezërve shqiptarë, ku njëri prej tyre vdiq, u shpall i pafajshëm nga Gjykata Supreme këtë të premte.

Ngjarja e ndodhur më 20 tetor të vitit 2017, ku Ahmad El Chakik qëlloi me armë duke lënë të vdekur Edmund Shabanin dhe plagosur rëndë Elvis Shabanin.

El-Chakik argumentoi se ai qëlloi vëllezërit Shabani në vetëmbrojtje ndërsa ata u përpoqën të qëllonin atë ndërs ai ishte ulur në makinën e tij.

Avokati i mbrojtjes Glenn Casement i tha jurisë se El-Chakik kishte frikë nga Shabanët sepse ai besonte se ata ishin anëtarë të mafies shqiptare, ishin njerëz të dhunshëm dhe “drejtonin” periferitë perëndimore të Melburnit.

Casement argumentoi që megjithëse El-Chakik kishte një armë, ai nuk donte ta përdorte atë dhe e bëri atë vetëm kur kishte frikë për jetën e tij dhe “nën rrethim” nga vëllezërit.

“Nuk kam dashur të vras ​​askënd, shok. Unë nuk do të vrisja asnjë, por ishte jeta ime ose e tyre “, tha në Gjykatë El Chakik.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here