Argjentina arrin kualifikimin, tani do të përballet me Australinë

0

Humbja ndaj Arabisë Saudite në ndeshjen e parë ia vështirësoi Argjentinën për kualifikimin në “16” të Botërorit 2022 , por më në fund ata arritën të mbylleshin si e para në grupin e 3-të pasi Meksika mposhti edhe Poloninë me 2-0, në një lojë në të cilën Messi humbi një penallti, me McAllister dhe Alvarez që shënuan në pjesën e dytë. Kualifikimi edhe për humbësit por përmes vendit të 2-të.

“Albicelestët” ishin ata që digjeshin për fitoren, pasi ishte i vetmi rezultat që u siguroi kualifikimin, ndaj nuk ishte çudi që ata morën topin që në fillim. Ashtu siç nuk ishte çudi që Messi ishte ai që mori përsipër të përfundonte tentativat e para në sulm, por pa e shqetësuar veçanërisht Szézny.
Kështu, në minutat në vijim lideri i Argjentinës kaloi nga xhelati në krijues, dy herë në pak minuta duke gjetur Acuñas në zonën kundërshtare, por në të dyja rastet e mbylli fazën zhgënjyes.

Sido që të jetë, loja vazhdoi me imazhin që kishte deri atëherë. Me argjentinasit, që janë vazhdimisht në sulm dhe presion ndaj polakëve, duke iu afruar golit në minutën e 28-të me Alvares dhe Acuñas, por asnjëri nuk ia dolën. Dhe pak minuta më vonë, në minutën e 33-të, Di Maria shkoi për golin e turneut me një goditje direkte nga këndi, por bashkëlojtari i tij Szézny nga Juventusi reagoi saktë.

Portieri i Polonisë, në përgjithësi, po kalon një turne shumë të mirë dhe u bë protagonist në fazën e minutës së 39-të, kur bëri një pritje të shkëlqyer në penalltinë e Messit! Një penallti që shkaktoi shumë protesta te polakët, të cilët megjithatë arritën të shkojnë në dhomën e zhveshjes për pjesën e parë me rezultatin 0-0 të mbetur, që ishte… triumf në bazë të paraqitjes së tyre.

Me fillimin e rishikimit, megjithatë, çfarë duhej bërë, bazuar në performancën e të dyja skuadrave. Në minutën e 46-të, Molina bëri kthesën nga e djathta dhe McAllister shënoi menjëherë për 0-1, gjë që e detyroi Poloninë të dilte nga mbrojtja dhe të luante më agresivisht. Dhe së fundi, për pak sa nuk barazoi direkt, në minutën e 49-të, me goditjen me kokë të Glick pas faullit.

Polonia, në fund të fundit, nuk mundi të reagonte dhe Argjentina ishte në kontroll të plotë, pasi pati raste me Messin, Alvarez dhe Lautaro për golin e tretë, por i humbi. Megjithatë, pak dëm, pasi nuk mungoi kualifikimi për “16”.