Arrestohet hackeri 22-vjeçar/ Biden, Obama, Musk dhe Gates mes ‘vikitmave’ të tij

0

Një britanik është arrestuar sot në Spanje me kërkesë të drejtësisë amerikane, i cili gjen britanikun të dyshuar për përfshirje në thyerjen e 130 llogarive të famshëm dhe politik të Twitter në korrik 2020, njoftoi sot Departamenti i Drejtësisë i SHBA.

Joseph O’Connor, 22 vjeç, është akuzuar nga gjykatat federale amerikane për rolin e tij në këtë sulm mbresëlënëse në internet, e cila është për qëllim në mesin e llogarive të tjera të Joe Biden, Barack Obam dhe Bill Gates në Twitter.

“Përveç sulmit në Twitter në 15 korrik 2020, O’Connor akuzohet për pirateri në kompjuterë në lidhje me llogaritë e TikTok dhe Snapchat , si dhe ” ngacmim kibernetik i një viktime të mitur “ -tha ministria në një deklaratë.

Verën e kaluar, mediat sociale u bënë shënjestra e një sulmi mbresëlënës, duke pasur parasysh llogaritë e paraqitura që u shkelën.

Një mesazh që u kërkon përdoruesve të mediumit të dërgojnë bitcoin në një adresë emaili u shfaq në llogaritë e këtyre personave të famshëm.

Sipas hetimit, mashtrimi lejoi hakerat të nxjerrin një total prej 100,000 dollarësh.

Twitter, imazhi publik i të cilit ishte dëmtuar rëndë, shpjegoi se hakerat kishin manipuluar me sukses një numër të vogël të punonjësve të platformës përmes një funksioni phishing për të fituar akses në llogaritë e kompromentuara.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu