Hellfire R9X, “Bomba Ninja” me të cilën SHBA eliminoi Al Zawahri (FOTO)

0

AFGANISTAN- Ayman al-Zawahri, njeriu që kishte pasuar Osama bin Laden në udhëheqjen e Al-Kaedës, u vra të shtunën mbrëma në një sulm ajror amerikan në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, njoftoi presidenti amerikan Joe Biden. Ai ishte ndër terroristët më të kërkuarnë botë. Uashingtoni ofroi një shpërblim prej 25 milionë dollarësh për çdo informacion që çon në vendndodhjen e tij. Ai mori drejtimin e al-Kaedës në vitin 2011, pas vdekjes së Osama bin Ladenit në një operacion të Forcave Speciale të SHBA-së në Abbottabad, Pakistan. Në arrati për më shumë se dhjetë vjet, ai u konsiderua si një nga organizatorët e sulmeve të 11 shtatorit në Nju Jork dhe Uashington dhe përgjegjës për sulmet në Jemen.

Biden tha me plot bindje se operacioni nuk shkaktoi “asnjë viktimë civile”. Ai me të vërtetë u vra nga dy raketa të lëshuara në shtëpinë e tij në Kabul, por fotografitë nuk treguan shenja të një shpërthimi dhe zyrtarët amerikanë thonë se askush tjetër nuk u plagos. Dhe kjo përkundër faktit se një numër i madh i të afërmve dhe miqve ishin në distancë të frymëmarrjes prej tij. Kjo tregon se SHBA-ja përdori Hellfire R9X, një raketë që besohet se është e pajisur me gjashtë tehe të ngjashme që shtrihen në brendësi të avionit që godasin për vdekje objektivin e saj, por nuk shpërthejnë, raporton protothema.gr.

Sipas raportimeve, terroristi po qëndronte në ballkonin e tij kur dy raketat Hellfire u qëlluan nga një dron pa pilot nga Agjencia Qendrore e Inteligjencës (CIA). Hellfire R9X, i quajtur gjithashtu “bomba ninja”, është bërë municioni i zgjedhur i SHBA-së për vrasjen e terroristëve duke shmangur viktimat civile. R9X u shfaq për herë të parë në mars 2017, kur udhëheqësi i lartë i Al-Kaedës Abu al-Khair al-Masri u vra nga një sulm me dron ndërsa udhëtonte me makinë në Siri. Pentagoni ose CIA, dy agjencitë amerikane të njohura për kryerjen e atentateve në shënjestër të liderëve ekstremistë, kurrë nuk e kanë pranuar publikisht këtë. Raketat Hellfire janë përdorur gjithashtu vetëm në një pjesë të vogël të sulmeve në Afganistan dhe Irak që nga viti 2017. Nuk është as e qartë se sa raketa Hellfire ka SHBA. Raketat AGM-114 Hellfire janë raketa ajër-tokë, të drejtuara me lazer, nënsonike me aftësi të konsiderueshme antitank. Raketat Hellfire vijnë në disa variante, në varësi të kokës së tyre të luftës, sistemit të drejtimit dhe variacioneve fizike.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu