Kapen 3 shqiptarë! U fshehën brenda pikturave në fugon për të shkuar në Anglinë, mes tyre një 3-vjeçar

0

Tre turistët shqiptarë u zbuluan pas një pirgu pikturash, edhe një fëmijë tre vjeçar. Liège pretendoi se ajo donte t’i shiste pikturat në Londër dhe mohoi çdo përfshirje në kontrabandën e njerëzve
Tre shqiptarë dhe një belge rrezikojnë deri në 50 muaj burg pasi tentuan të kalojnë ilegalisht kufirin për në Britaninë e Madhe. Furgoni i Viviane V. u ndalua nga dogana më 19 gusht 2021 në E40 në Nieuwpoort. Tre turistët shqiptarë u zbuluan pas një pirgu pikturash, edhe një fëmijë tre vjeçar. Liège pretendoi se ajo donte t’i shiste pikturat në Londër dhe mohoi çdo përfshirje në kontrabandën e njerëzve.

Hetimet zbuluan se 36 vjeçari shqiptar Ermal L. mësohet se ka shoqëruar gruan belge në Drongen ku u takuan edhe me dy shqiptarët e tjerë, Hysen D. 35 vjeç dhe Basri A. 40 vjeç. Avoktatët mbrojtës kanë kërkuar pafajësinë e tyre, ndërsa vendimi përfundimtar pritet të jepet më 25 korrik.

Avokatët e Viviane V. dhe Ermal L. kërkuan pafajësinë, ndërsa mbrojtja e D. dhe A. këmbënguli për një dënim më të butë, duke pretenduar se nuk janë kontrabandistë të paskrupullt. Por gjyqtari do të vendosë më 25 korrik.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu