Shfaqet një simptomë e re e Covid-19

0

Shfaqet një simptomë e re e Covid-19, problemet tek gishtat e këmbëve po përhapen në masë

Ka kaluar mbi një vit dhe megjithatë ka shumë fakte të panjohura rreth virusit që shkencëtarët ende po përpiqen të zbulojnë. Ata ende po mësojnë për efektet anësore dhe implikimet afatgjata të virusit Covid-19.

Simptomat më të zakonshme për t’u kujdesur+ përfshijnë kollë të thatë, ethe, gulçim, të përziera, të vjella dhe dhimbje trupi. Sidoqoftë, ju gjithashtu duhet të kontrolloni lëkurën tuaj për ndonjë skuqje dhe çngjyrosje tek gishtërinjtë e këmbës sepse është një nga simptomat më të zakonshme të Covid-19.

Kjo simptomë e pazakontë e Covid-19 ka indikacionet e mëposhtme:

-Gishtërinjtë e këmbëve të fryrë

-Flluska në gishtërinjtë e këmbëve

-Shfaqja e lezioneve me ngjyrë vjollcë në gishtat e këmbëve

-Gunga të cilat duken si ato në rast chilblains

-Gishtërinjtë e këmbëve ju kruhen shumë dhe ju dhembin duke vështirësuar veshjen e çorapeve.

Dermatologët në të gjithë botën kanë parë një fluks pacientësh që ankohen për dhimbje dhe skuqje të pazakontë në gishtërinjtë e këmbëve edhe pse ata kanë qenë të ekspozuar ndaj motit të ftohtë kohët e fundit.

Kjo simptomë është relativisht e re dhe nuk ka pasur hulumtime të mjaftueshme për të treguar patjetër se si virusi po shkakton përçarje të lëkurës. Ka një reagimi të fortë inflamator të lëkurës ndaj mikro mpiksjeve në enët e gjakut për shkak të infeksionit të virusit.

Një arsye tjetër për gishtat e skuqur mund të jetë për shkak të grimcave virale në lëkurë që thërrasin qelizat imune për të ndihmuar në luftimin e infeksionit, i cili rezulton në shpërthimin e enëve të gjakut.

Cila grupmoshë preket nga kjo simptomë?

Sipas të dhënave të fundit fëmijët, adoleshentët, e të rinjtë kanë më shumë gjasa të jenë të prirur ndaj kësaj gjendje.

Sa zgjat kjo gjendje e gishtërinjve të këmbës?

Problemet tek gishtërinjtë e këmbëve zakonisht zhduken brenda 15 ditëve nga data e paraqitjes së tyre. Nëse edhe ju keni vërejtur ndryshime në lëkurën tuaj si shfaqja e skuqjeve ose dhe flluskave në gishtat e këmbëve, atëherë është koha që menjëherë të konsultoheni me dermatologun.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu