Simboli luftës anti Covid në Shqipëri emigron në Gjermani. Postimi i Kryeinfermieres së QSUT do iu lërë pa fjalë

0

Nuk ishin të paktë mjekët që u dalluan në luftën e gjatë ndaj Covid në vendin tonë për kontributin e tyre të palodhur për të ndihmuar njerëzit.

Një prej tyre, ishte edhe Ana Luca, e cila u bë e njohur nga një video e bërë virale teksa derdhte çizmet e mbushura me djersë pas orësh të stërgjatura pune.

Me sa duket ajo është larguar drejt Gjermanisë, dhe gazetari Edmond Harizaj e quan një humbje për vendin tonë ikjen e saj.

Statusi i tij

Ikja e Anës, humbja jonë

Ana Luca, një mikja ime infermiere, kryeinfermiere (ish) në QSUT, është larguar për në Gjermani. Është personi që u vetëofrua të punonte tek Infektivi, kur Kovidi nisi “shëtitjen” në vend dhe të linte ditë e javë të tëra pa përqafuar djalin e saj. Personi i reklamuar për përkushtimin spartan edhe nga vetë kryeministri.

Personi që nuk priste të ktheje krahët për të thënë të vërtetën e saj. Nuk e di çfarë e ka shtyrë Anën të ndahet nga vendi, puna dhe njerëzit. Por di që të humbur janë shumë, madje edhe ata që nxjerrin vetëm vrer për bluzat e bardha kanë humbje. Nuk ka të pazëvendësueshëm. Por sa kohë duhet të krijohet një profesionist? Ndoshta 20-30 vjet. Por a e dini se sa kohë duhet për një njeri të mirë? Gjithë jeta. Ana, suksese kudo që të jesh. Për ty dhe djalin tënd. Humbja është e jona.

Megjithatë nuk ka munguar as përgjigjia nga vetë mjekja Ana. Ajo shprehet se në një intervistë do të zbulojë të gjitha dritë-hijet që kanë ndodhur. Ana shkruan se ikja e saj i ka rrënjët e thella e shpreson që ky eksod të zgjidhet.

“Nuk fitojmë ne që punojmë drejt miku im,” shkruan më tej ajo, duke lënë dyshime mbi largimin e saj.
Statusi i plotë i Anës

I dashur Edmond Arizaj Nuk di si ta filloj komentin, si ta shpjegoj e si ta mbyll….nuk gjej dot fjale per momentin pasi duhet ose nje nate e gjate dimri ose thjesht nje fjali per ta shpjeguar…ndoshta ngaqe kam akoma dhimbje dhe jam e prekur…. Do te te jap intervisten e pare dhe te fundit me te gjitha drite hijet qe kane ndodhur! Pervec se infermiere ne profesion dhe Kryeinfermiere e 3 Njesive te Strukturave Covid kam qene dhe Administratore Spitalore e kam drejtuar spitalin me te madh te QSUT.

Ikja dhe largimi im i ka rrenjet e thella dhe lutni Zotin qe ky eksod te kete zgjidhje! Nuk fitojme ne qe punojme drejt miku im! Nuk kane nevoje per heronj por kane nevoje per lepirsa…. nuk kane nevoje per heronj miku im kane nevoje per ushtare qe tu pastrojne kepucet… Di te te them vetem dicka: Zoti befte derman vendit tim te shtrenjte! Xherdanit te qafes se Shqiperise do ti bien guret pak nga pak…. Jo pa qellim ne strukturat boterore quhen BURIME NJEREZORE…..do vije nje dite ky burim do shteret! Perqafoj nga larg dhe faleminderit me mirenjohje perulese cdo bekimi, falenderimi dhe mirenjohje te marre nga njerezit! Perulesisht faleminderit Bekime, Force dhe Kurajo per te gjithe koleget e mi!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here