- Advertisement -spot_img

TAG

shkencëtarë

Shkencëtarët zbulojnë aksidentalisht ishullin më verior në botë

Një grup shkencëtarësh kanë zbuluar aksidentalisht një ishull të vendosur në pikën më veriore të botës, në brigjet e Grenlandës. Ishulli ka një diametër prej...

Shkencëtarët të tmerruar, zbulojnë mbi 100 vrima të zeza në galaktikën tonë

Shkencëtarët kanë zbuluar më shumë se 100 vrima të zeza në galaktikën tonë, Rruga e Qumështit. Vrimat e zeza ndodhen në mes të një grupi...

Ja në cilën moshë fillojnë të shfaqen problemet mendore

Të dish se në cilën moshë fillojnë zakonisht sëmundjet mendore është një informacion shumë i rëndësishëm për psikologët. Kur dihet se kur fillon zakonisht...

Shkencëtarja nga Elbasani që po korr sukses në Gjermani

Për vitin 2020 Akademia e Kimisë në Gjermani, si doktoraturën më të mirë të vitit vlerësoi atë të shqiptares Elsa Qoku. Elsa ka qenë një...

Flasin shkencëtarët: Maskat janë të rrezikshme, kanë përmbajtje të kimikateve toksike!

  Shkencëtarët kanë gjetur disa prova që faktojnë se disa maska anti-covid, kanë përbërje prej kimikateve toksike. Testet e kryera, kanë arritur në këtë lloj...

Habisin shkencëtarët: Në të ardhmen njerëzit do jenë helmues si gjarpërinjtë

Një studim i ri ka arritur në konkluzionin se në të ardhmen qenet njerëzore do jenë helmues si gjarpërinjtë. Ky studim është kryer nga...

Shkencëtarët bëjnë zbulimin befasues: Një planet i dytë ndodhet në brendësi të Tokës!

Një protoplanet u përplas në Tokë rreth 4.5 miliardë vjet më parë, duke shkëptur një copë shkëmbi që më vonë u shndërrua në hënë...

VOA/ Shkencëtarët: Përgatituni për një infeksion të ri vdekjeprurës

Shkencëtarët paralajmërojnë se bota do të goditet nga një pandemi e re dhe se kjo është thjesht çështje kohe. Ndaj ata u bëjnë thirrje...

Meshkujt me mjekër kanë më shumë mikrobe se qentë, ja çfarë thotë studimi

Burrat me mjekra mbajnë më shumë mikrobe në mustaqet e tyre sesa qentë në leshin e tyre, sipas shkencëtarëve. Lajmin alarmues e ka përcjellë...

Nata u bë ditë, çfarë zbuluan shkencëtarët të nesërmen

Më shumë se 300 gram copëza meteoriti janë gjetur në dhe rreth qytetit anglez, Winchcombe, afër Cheltenham. Grimat mendohet të jetë të meteorit që...

Latest news

- Advertisement -spot_img