Historia e shqiptarit që gatuan ushqim në Singapor

0

SINGAPOR- Zgjohet herët në mëngjes, punon me orë të gjata dhe bën punë të lodhshme manuale, ndaj dhe jeta si shitës mund të mos jetë e përshtatshme për të gjithë. Por një burrë me origjinë nga Shqipëria që vendosi të bëhej i tillë dhe madje ka hapur biznesin e tij, HapiHa, në “Bukit Timah Food Centre”. Emri përkthehet në shqip “Ha, pi, ha”. Duke dashur të mësojë më shumë rreth udhëtimit të 40-vjeçarit Klevis, YouTuber-i japonez me bazë në Singapor, Ghib Ojisan, e vizitoi dhe e intervistoi. Klevis, i rritur në Itali dhe u transferua në Singapor në vitin 2012 për t’u martuar. Aktualisht, tezga shet një përzierje ushqimesh mesdhetare dhe italiane, me pjata si sufllaqe derri (15 dollarë), xaxiq (6 dollarë) dhe pica Margherita (7 dollarë dhe 11 dollarë).

“Unë nuk shes ushqime shqiptare sepse jam rritur në Itali dhe kultura e Singaporit është një përzierje në vetvete, kështu që ushqimi është i përzier,”- shpjegoi Klevis.

Para se të krijonte biznesin e tij, ai punoi në disa restorante në Singapor, shumica e të cilëve ishin italianë. Në videon e tij, Ghib Ojisan pranoi se ishte i befasuar kur pa dikë si Klevisi duke punuar.

“Mendoj se është hera ime e parë që ha ushqim shitës të bërë nga një ang moh (person i bardhë),”-tha ai sinqerisht.

Ai punon rreth 15 orë në ditë

Klevisi i nis ditët e tij herët në orën 7 të mëngjesit pasi duhet të fillojë përgatitjen e ushqimit. Dita e tij përfundon rreth orës 21:30 deri në 22:00. Por edhe pse orët janë shumë të gjata, Klevis nuk është shumë i shqetësuar për këtë. Ghib Ojisan gjithashtu vuri në dukje se gjatë përgatitjes së ushqimit, Klevis ishte shumë entuziast. Për këtë, Klevis thjesht tha: Gatimi është një art. Nëse nuk e bën artin tënd me pasion dhe entuziazëm, nuk funksionon.

Pra, a është e vështirë fillimi i një tezge shitësish si i huaj?

Çuditërisht, Klevis zbuloi se nuk ishte aq keq sa mund të parashikohej.

“Të jem i sinqertë, nuk kam gjetur asnjë sfidë,”- tha ai.

Përveç kësaj, dashuria e tij për ushqimin vendas dhe përvojat e tij të mëparshme në biznese të tjera F&B kanë ndihmuar gjithashtu. Klevisi është i afërt me komunitetin e shitësve atje, saqë i konsideron edhe familjarë.

“Ne jemi familje. Ne kalojmë shumicën e kohës së bashku. Pra, nuk mund të jemi armiq. Ne jemi të gjithë miq, të gjithë e njohim njëri-tjetrin dhe është një ndjenjë e mirë,”- tha ai.

Në fund, e mbyll me: Unë nuk jam Singaporean, por ndihem vendas./asiaone

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu