I mbyllen dyert pacientëve/ Vendi që ka vetëm 500 mjekë për 9 milionë njerëz

0

Spitalet rreth vendit të ishullit të Paqësorit, Papua Guinea e Re (PNG) janë aq të mbingarkuar sa po u mbyllin dyert pacientëve.

Në këtë vend janë vetëm 500 mjekë për 9 milionë njerëz, ndërkohë që koronavirusi po përhapet frikshëm.

Deri kohët e fundit, PNG kishte arritur kryesisht të parandalonte një shpërthim të madh të koronavirusit.

Në fund të shkurtit, vendi kishte raportuar vetëm 1,275 raste, sipas Universitetit Johns Hopkins, por gjatë muajit të kaluar, rastet janë trefishuar.

PNG tani ka raportuar të paktën 4,660 raste me Covid-19 dhe 39 vdekje të lidhura me infeksionin, përfshirë atë të deputetit Richard Mendani, i cili vdiq në moshën 53 vjeç në fillim të këtij muaji, sipas një raporti të Radio Zelandës së Re.

Të premten, vendi raportoi 560 infeksione të reja – më të lartat për një ditë të vetme – me Kryeministrin James Marape duke pranuar se ka “transmetim të shfrenuar”.

Ndërsa këto shifra mund të mos duken të larta krahasuar me vendet e tjera, ato paraqesin një çështje të madhe në PNG, ku qeveria thotë se ka vetëm rreth 500 mjekë për një popullsi të vlerësuar prej 9 milion njerëz.

Në kohën më të mirë, sistemi shëndetësor i vendit është i brishtë – tani OJQ-të po paralajmërojnë se mund të jetë në “prag të kolapsit”.

Shkalla e ulët e testimit nënkupton gjithashtu se ngarkesa e çështjes së PNG është shumë më e lartë – diçka që autoritetet e pranojnë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu